PL EN DE

Tak Polska i Europa przechodzi w tryb efektywności energetycznej

Poszczególne kraje Unii Europejskiej wdrażają programy oszczędzania energii

Polska

⚡ Ograniczenia w podświetleniu budynków, zalecenia dla szkół, by np. nie otwierać okien gdy włączone są kaloryfery czy gasić światło w pomieszczeniach, gdy w środku nikogo nie ma - to niektóre metody na oszczędzanie energii w Białymstoku. Miasto rozważa, czy nie wyłączyć zimą co trzeciej latarni.

⚡ W związku z drastycznym wzrostem kosztów energii elektrycznej, Urząd Gminy Nowy Targ podjął decyzję o wyłączaniu oświetlenia ulicznego w godzinach od 22 do 5. Rachunki wzrosły o 700 proc.

⚡ Łódzka Szkoła Filmowa odwołuje zajęcia i ucieka z kosztów energii elektr. Przestój razem z przerwą świąteczną potrwa do końca stycznia. Od 400 do 500 tysięcy zł oszczędności

⚡ Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie do końca pierwszego semestru roku akademickiego 2022/2023 zamyka uczelniany basen. Decyzję tłumaczy wzrostem kosztów energii i utrzymania obiektów przy braku adekwatnego zwiększenia finansowania

⚡ Wójt Nowin (pow. kielecki) ogłosił, że wszystkim kierownikom polecił ograniczać zużycie światła, tam, gdzie jest to możliwe. W urzędzie gminy na korytarzach włączone jest 30 proc. oświetlenia. Oprócz tego w tym roku na pewno nie uruchomi się ozdób świątecznych, nie będzie się dodatkowo podświetlać budynków. Ponadto Nowiny zamierzają na zimę zamknąć gminną pływalnię.

⚡ Burmistrz Jędrzejowa zapowiada ograniczenia wykorzystania energii elektrycznej poprzez np. wyłączanie iluminacji budynków, oświetlenia nocnego np. w Parku Miejskim przy ul. Barbary. Miasto analizuje, jakie oszczędności przynosiłoby wyłączanie w godzinach nocnych, od 23 do 4, oświetlenia ulicznego. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.  

⚡ Samorząd Chęcin podjął decyzję, że oświetlenie na ulicach włączane jest o godzinę później i wyłączane o godzinie 1 w nocy. Spotkało się to ze zrozumieniem mieszkańców. Gmina ograniczy również podświetlenie budynków miejskich oraz iluminacji m.in. chęcińskiego zamku. 

⚡ Bank Millennium w okresie jesienno-zimowym po godzinach pracy wyłączy tablice świetlne w swoich oddziałach oraz biurach w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.

⚡ W tym roku w Gdyni nie odbędzie się jarmark świąteczny, nie odbędzie się też miejska impreza z okazji sylwestra – zapadły decyzje o najpotrzebniejszych oszczędnościach, które wymusza obecna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna.



Czechy 

⚡ Kancelaria czeskiego premiera chce ograniczyć zużycie energii poprzez obniżenie temperatury lub zminimalizowanie oświetlenia.



Skandynawia

⚡ Iluminacja pylonów mostu nad cieśniną Sund, łączącego Danię ze Szwecją, zostanie wyłączona z powodu oszczędności. Nocą między godz. 1 a godz. 5 zgasną także światła na autostradzie



Belgia 

⚡ Król Filip I nakazał zaprzestania oświetlania w nocy fasady pałacu królewskiego w Brukseli, a personel został poproszony o wyłączanie światła wewnątrz budynku, kiedy tylko jest to możliwe. Rządowa agencja, która zarządza pałacem, planuje wymianę okien na energooszczędne, także instalację paneli słonecznych



Niemcy

⚡ Pierwsza sieć supermarketów na terenie Niemiec ogranicza godziny otwarcia.Tegut to sieć sklepów założona w 1947 roku na terenie Hesji. Obecnie w firmie pracuje około 7700 pracowników, a wielkość sprzedaży w 2021 roku wyniosła 1,25 mld euro. Dyrektor zarządzający postanowił, że sklepy tej firmy będą zamykane o godzinie 20:00 tak jak dzieje się to na terenie Bawarii. W innych krajach związkowych, na przykład Nadrenii Północnej-Westfalii, supermarkety mogą być otwarte nawet do północy. Kryzys energetyczny zmusza jednak firmę do wcześniejszego zamykania swoich sklepów. 

⚡ Od początku września w Niemczach wprowadzono przepisy, na podstawie których temperatura w miejscu pracy nie powinna przekraczać 19°C, sprzedawcy muszą mieć zamknięte drzwi w sklepach, a reklamy nie powinny świecić się w nocy. Zakazana jest również zewnętrzna iluminacja budynków użyteczności publicznej w godzinach nocnych. Do tego w budynkach takich powinno zrezygnować się z ogrzewania korytarzy, dużych hal i pomieszczeń technicznych, a nawet ciepłej wody w kranach. Z kolei właściciele prywatnych basenów mają zakaz wykorzystywania do podgrzewania wody gazu i prądu. W obu przypadkach wprowadzono wyjątki, dotyczące m.in. basenów rehabilitacyjnych i hotelowych oraz takich budynków jak szpitale czy domy opieki.  

⚡ W Berlinie już od jakiegoś czasu zrezygnowano z podświetlania ok. 200 obiektów, w tym m.in. takich zabytków jak Brama Brandenburska czy wieża telewizyjna na Alexanderplatz. W przybliżeniu ich iluminacja pochłaniała tyle energii, ile rocznie zużywa 150 jednoosobowych gospodarstw domowych.  Można więc to uznać za działanie symboliczne, które ma wysyłać wyraźny sygnał do społeczeństwa. 

⚡ W Bochum środki oszczędnościowe w następstwie kryzysu energetycznego wpłynęły również na rynek usług pogrzebowych. Burmistrz ogłosił, że zamiast 2 pieców miejscowe krematorium będzie miało teraz tylko jeden, ale będzie on czynny 24h.



Hiszpania

⚡ W Hiszpanii w pierwszym tygodniu obowiązywania nowych zasad zmniejszono zużycie energii o 6%. Jeszcze w wakacje wszedł w życie dekret, na podstawie którego firmy muszą utrzymywać temperaturę w budynkach na poziomie nie niższym niż 27°C, co miało pomóc w ograniczeniu wykorzystania klimatyzacji. Z tego samego powodu od października obiekty handlowe posiadające klimatyzację będą musiały być wyposażone w automatycznie zamykane drzwi, a od godz. 22 witryny sklepowe i budynki użyteczności publicznej mają być ściemniane. 

⚡Zimą w Hiszpanii, tak samo jak w Niemczech, temperatura w miejscach pracy i budynkach użyteczności publicznej ma być ograniczona do 19°C. Na podobne rozwiązania zdecydowały się też m.in. Grecja i Włochy. W tym drugim kraju sezon grzewczy skrócono też o 15 dni, a swoją cegiełkę postanowiła dorzucić m.in. piłkarska Serie A – reflektory mają działać o 25% krócej niż dotychczas. 



Francja 

⚡ Do tego samego szykuje się Francja, która za pozostawienie otwartych drzwi przy włączonej klimatyzacji bądź ogrzewaniu chce wprowadzić mandaty w wysokości do 750 euro. Wydaje się to drastyczne, ale urzędnicy wyjaśniają, że pozostawianie otwartych drzwi w takim przypadku powoduje zwiększenie zużycia energii nawet o 20% – a w czasach kryzysu na takie marnotrawstwo pozwolić sobie nie można. Dodatkowo do października francuskie supermarkety mają zmniejszyć oświetlenie powierzchni handlowych o 30% i obniżyć temperaturę w zakupowych godzinach szczytu do 17°C (bo duża liczba ludzi „podniesie” nieco temperaturę przez samą swoją obecność). 



Szwecja 

⚡ Szwecja idzie w kierunku wsparcia długofalowych działań, a na wsparcie gospodarstw domowych i firm zmniejszających zużycie energii (docieplanie budynków, wymiana okien i drzwi, montaż pomp ciepła itp.) przeznaczy równowartość blisko 30 mld zł. 

⚡ W ramach oszczędzania prądu wszystkie publiczne budynki (poza szpitalami, domami spokojnej starości i przedszkolami) obniżają temperaturę wewnątrz pomieszczeń do 19°C. Zachęca się do tego też właścicieli nieruchomości prywatnych.



Węgry 

⚡ Węgierski rząd nakazał instytucjom państwowym zmniejszenie zużycia gazu o 25 proc. w ramach programu oszczędzania energii. Temperatura ogrzewania w budynkach administracji publicznej będzie zmniejszona do 18 stopni Celsjusza, ale ograniczenia nie dotkną szpitali i instytucji opieki społecznej.



Finlandia 

⚡ Finlandia stawia zaś przede wszystkim na kampanię społeczną, zachęcając obywateli do wolniejszej jazdy, przykręcania grzejników, brania krótszych prysznicy, a nawet rezygnacji z gadżetów elektronicznych na rzecz… książki i latarki. „Odporność na zimno my Finowie mamy zakorzenioną. Nasze niemowlaki drzemią na mrozie, a sami relaksujemy się w przeręblach i na śniegu. Cokolwiek by się nie stało – zimny prysznic czy mroźny powiew ze wschodu nie zabierze naszej energii” – przekonują urzędnicy w ramach kampanii „Parę stopni niżej”. I liczą, że do kampanii przyłączy się nawet trzy czwarte Finów. 


Grecja

⚡ Grecki rząd ogłosił już w czerwcu środki mające na celu ograniczenie zużycia energii w sektorze publicznym o 10 proc. Władze będą oferować zachęty finansowe organizacjom oszczędzającym energię, a także stworzą cyfrowy system monitorowania zużycia energii. Przewidywane środki obejmują kontrole temperatury w budynkach, wyłączanie świateł i komputerów w nocy i zmiany w oświetleniu ulic.



Dania

⚡ Rząd Danii ogłosił program ograniczenia zużycia energii. W ramach oszczędności od 1 października w budynkach użyteczności publicznej temperatura ma zostać obniżona do 19 stopni Celsjusza poza szkołami, szpitalami i domami opieki. Do tej pory w urzędach panowała temperatura w granicach 21-23 stopni. Rząd zlecił również kampanię zachęcającą Duńczyków do oszczędzania energii, na przykład poprzez uszczelnianie okien oraz korzystanie z prądu poza godzinami szczytu.


Holandia 

⚡Ze względu na wysokie ceny gazu, coraz więcej Holendrów zamierza ogrzewać mieszkania przy pomocy turystycznych lamp naftowych. Lampy w zasadzie zniknęły z półek sklepowych i stały się w ostatnich dniach najbardziej poszukiwanym towarem


Szwajcaria

⚡ Również nienależąca do UE Szwajcaria zwróci się do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw z apelem o m.in. obniżanie temperatury ogrzewania w pomieszczeniach zimą w celu zmniejszenia zużycia gazu o 15 proc.



Wielka Brytania

⚡ Temat efektywności na stałe zagościł w brytyjskiej prasie. Wśród najczęściej powtarzanych sugestii i rekomendacji są m.in.

- przejście na żarówki LED

- odłączanie z kontaktów ładowarek smartfonów i laptopów po zakończeniu ładowania urządzenia

- krótki i szybki prysznic zamiast zapełniania wanny wodą na długą kąpiel

- wyłączanie ogrzewania przed wyjściem z domu



Oszczędza też świat ale z innych powodów

Przedłużająca się fala ekstremalnych upałów, a co za tym idzie wysokie zapotrzebowanie na prąd, zrodziło apele, żeby mieszkańcy Kalifornii nie ładowali swych pojazdów elektrycznych. Wystąpiły o to zakłady energetyczne.

Paradoksalnie wezwania o dobrowolne oszczędzanie prądu pojawiły wkrótce po ubiegłotygodniowej zapowiedzi władz stanowych, że od 2035 roku w całym stanie będzie obowiązywał całkowity zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi.

"Trzy najważniejsze działania związane z oszczędzaniem energii to ustawienie termostatów klimatyzacji na 78 stopni Fahrenheita (25.5 Celsjusza) lub wyższej, unikanie używania urządzeń zużywających dużo prądu a także ładowania pojazdów elektrycznych oraz wyłączanie niepotrzebnych świateł" - oznajmiło Amerykańskie Stowarzyszenie Energetyki Publicznej (APPA).

Wezwania dotyczy zwłaszcza godzin wieczornych, kiedy ludzie wracają do domów i ładują samochody w czasie, gdy zapotrzebowanie na energię jest najwyższe.

"Jeśli pozostawimy to bez kontroli (…) obciążenie sieci potencjalnie przewyższy obecną jej zdolność do zaspokojenia popytu" – argumentowali naukowcy z uniwersytetu Cornell.

Kalifornia ma najwięcej w Stanach Zjednoczonych samochodów elektrycznych z ponad 1,1 mln zarejestrowanych pojazdów. Stanowi to 43 proc. krajowych pojazdów tego typu.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że w całym stanie działa obecnie tylko 80 tys. publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Jest to o wiele za mało, by zaspokoić potrzeby. Szacowane one są na 1,2 mln takich stacji do 2030 roku.