PL EN DE

Fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - nowa oferta ARE S.A.

Obecnie zamrożone ceny energii elektrycznej będą obowiązywać tylko do końca czerwca 2024 roku. Dodatkowo, w przypadku przekroczenia limitu zużycia (od 1,5 MWh do 2 MWh w zależności od rodzaju gospodarstwa domowego) cena zakupionej energii elektrycznej wzrasta do 693 zł/MWh. Niestety forma ochrony odbiorców energii elektrycznej przed powrotem do wysokich cen w drugiej połowie bieżącego roku wciąż jeszcze nie została sprecyzowana


Jednym ze sposobów na zmniejszenie rachunku za energię elektryczną jest jej oszczędzanie i świadome zarządzanie energią. Innym może być inwestycja w instalację produkującą energię na własny użytek, np. fotowoltaikę. 

Do niedawna prosumenci byli kojarzeni głównie z osobami mieszkającymi w domach jednorodzinnych. Popularność budowania własnych instalacji fotowoltaicznych wśród tej grupy mieszkańców była związana m.in. z korzystnym i prostym systemem rozliczającym prosumenta przez przedsiębiorstwo obrotu z zakupionej energii, a także z uruchomieniem programów dofinansowujących tego rodzaju inwestycje. 

Wraz z nowelizacją prawa, mieszkańcy wielokondygnacyjnych budynków otrzymali podobną możliwość. Coraz więcej spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach bloków mieszkalnych. 

Dzieje się to za sprawą wprowadzonych w 2023 roku następujących rozwiązań proinwestycyjnych:

  • Prosument lokatorski wprowadza opcję zmiany formy wynagrodzenia. Pozwala to na bezpośrednie wykorzystanie 100% zgromadzonych środków pieniężnych, z tytułu sprzedaży nadwyżki produkcji, nie tylko na zakup energii elektrycznej, ale też na obniżenie opłat związanych z administracją, funduszem remontowym, ciepłem czy wywozem śmieci. Warto zaznaczyć, że autokonsumpcja energii elektrycznej dotyczy jedynie zużycia energii w części wspólnej. 

 

  • Grant OZE jest przeznaczony na refinansowanie kosztów inwestycji (50 proc. kosztów netto przedsięwzięcia) polegającej na zakupie, montażu, budowie lub modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii i przysługuje m.in. wspólnotom oraz spółdzielniom mieszkaniowym. Wniosek o przyznanie grantu OZE można składać w Banku Gospodarstwa Krajowego od 1 lutego 2023 r. do 30 czerwca 2026 roku.
Więcej informacji na stronie https://www.bgk.pl/krajowy-plan-odbudowy/grant-oze

Agencja Rynku Energii S.A. zaprasza do współpracy wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zainteresowane inwestowaniem w instalację OZE oraz możliwością pozyskania w tym celu zewnętrznych źródeł finansowania. Oferujemy wsparcie doradcze w zakresie prowadzenia spraw związanych z gospodarką energetyczną budynków, należących do zasobów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

W zakres usługi będzie wchodzić w szczególności wykonanie analizy opłacalności inwestycji w fotowoltaikę na dachach budynków wielolokalowych i użytkowych, która pozwoli odpowiedzieć na pytanie o zasadność inwestowania w daną technologię, w konkretnym wariancie technologicznym oraz w konkretnej lokalizacji, z ewentualnym wykorzystaniem magazynów energii.

Przygotowana przez specjalistów z ARE analiza, stanowić będzie dokumentację projektową, gotową do przedstawienia w Banku Gospodarstwa Krajowego w celu uzyskania finansowania przedsięwzięcia OZE.


Zapraszamy do współpracy.


Kontakt w sprawie oferty:

Janusz Smardz,
tel. +48 22-444-20-60,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.