PL EN DE

Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w gminie Wisznia Mała

Fortum podjęło decyzję o odstąpieniu od planu budowy elektrociepłowni zasilanej paliwami alternatywnymi w Biskupicach, gmina Wisznia Mała. Decyzja Fortum wynika z przedłużającego się procesu administracyjnego

Elektrociepłownia OdNova  miała powstać u zbiegu drogi ekspresowej S8 z drogą wojewódzką 372 bezpośrednio poza granicami Wrocławia.

Instalacja miała wypełnić lukę w systemie gospodarowania odpadami w województwie dolnośląskim, odpowiedzieć na rosnące koszty zagospodarowania odpadów, ceny ciepła i energii elektrycznej w sposób zgodny z wymaganiami zielonej transformacji energetycznej.

Nadal uważamy, że Wrocław i okoliczne gminy potrzebują inwestycji w odzysk energii z odpadów nienadających się do recyklingu. Wrocław jest w tej chwili  jedynym w Polsce tak dużym miastem, które nie posiada elektrociepłowni zasilanej paliwami alternatywnymi w swojej okolicy. Powoduje to, że koszty gospodarki odpadami w rejonie wrocławskim są bardzo wysokie – mówi Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.

Taka inwestycja jest potrzebna także ze względu na konieczność dekarbonizacji wrocławskiego systemu ciepłowniczego, który obecnie w zdecydowanej większości oparty jest na węglu, dodaje.

Fortum uzyskało w styczniu bieżącego roku korzystną decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jednak perspektywa uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych jest ciągle odległa. Obecnie Fortum nie rozważa innych lokalizacji dla elektrociepłowni wykorzystującej paliwa z odpadów – ani we Wrocławiu, ani w sąsiednich gminach.