PL EN DE

Rynek węgla energetycznego w Polsce i na świecie

Pakiet 2 opracowań półrocznych

Głównym składnikiem kosztów wytwarzania energii elektrycznej w jednostkach energetyki zawodowej jest paliwo produkcyjne – w większości węgiel kamienny.

Handel węglem energetycznym w kraju zdominowany jest przez kontrakty bilateralne, zawierane pomiędzy spółkami wydobywczymi a grupami energetycznymi, co powoduje, iż ustalenie transparentnej, rynkowej ceny paliwa jest niezwykle trudne. Celem pracy jest przedstawienie rzetelnego obrazu relacji zachodzących na krajowym i regionalnym rynku węgla energetycznego (popyt i podaż węgla energetycznego, ceny sprzedaży węgla energetycznego przez górnictwo węgla kamiennego, ceny zakupu węgla kamiennego przez elektrownie i elektrociepłownie zawodowe w zależności od parametrów paliwa i skali zużycia, ceny węgla na międzynarodowym rynku ARA, ceny frachtów).

W odróżnieniu od raportów węglowych oferowanych przez międzynarodowe agencje anali­tyczne, produkt Agencji Rynku Energii S.A. zwraca szczególną uwagę na sytuację na polskim rynku węglowym, konfrontując ją z informacjami i danymi z rynków międzynarodowych.

Szczegółowy zakres raportu:

  1. Popyt i podaż węgla energetycznego na krajowym rynku – zużycie węgla energetycznego w energetyce zawodowej w odniesieniu do poziomu wydobycia i sprzedaży przez górnictwo węgla kamiennego.
  2. Stan zapasów węgla kamiennego w sektorze wydobywczym.
  3. Ceny węgla energetycznego na rynku krajowym – średnie ceny sprzedaży węgla przez krajowe kopalnie, ceny zakupu węgla kamiennego przez energetykę zawodową w zależności od parametrów paliwa (w wydaniu za II półrocze).
  4. Międzynarodowy handel węglem energetycznym – sytuacja na światowym rynku węgla, produkcja, eksport i import węgla energetycznego na świecie (w układzie poszczególnych państw i regionów), w tym przez UE i na rynku krajowym.
  5. Ceny węgla na rynkach międzynarodowych – notowania wskaźnikowych cen węgla na rynkach Spot, stawki opłat frachtowych pomiędzy głównymi portami w tym: Baltic Dry Index, prognozowane ceny węgla w kontraktach futures na rynku Azji – Pacyfiku i Atlantyku.

Kontakt:
Jolanta Nowotarska
tel. 22-444-20-14
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.